Autor: Donata Wilczewska
Moją dewizą jest: nic nie jest zrobione tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej. Wierzę w perfekcjonizm jako nieustający proces, który pozwala doskonalić umiejętności i odkrywać nowe predyspozycje.Skończyłam studia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna (specjalizacja: PR i branding) na Uniwersytecie Łódzkim. Studiowałam również filmoznawstwo (UŁ) oraz montaż filmowy (Akademia MultiArt). Posiadam certyfikat Award in Marketing (CIM, level 4) oraz tytuł Certified Project Management Associate (IPMA, level D).Ciężko jest mi się zatrzymać na jednej pasji i ciągle za czymś gonię. Obecnie obszarem marketingu, który szczególnie chętnie eksploruję, jest customer experience. W wolnych chwilach natomiast chętnie zaznajamiam się z dziełami filmowymi bądź sięgam po gitarę.
Obecnie informacja wszelkiego rodzaju stała się czymś ogólnodostępnym i egalitarnym. Wiąże się z tym jednak szereg problemów. Jesteśmy zalewani rozmaitymi danymi, nie zawsze pochodzącymi z relewantnych źródeł. Nie ulega jednak wątpliwości, że informacja jest niezwykle istotnym elementem, a może nawet punktem wyjścia, sukcesu organizacji i budowania przewagi konkurencyjnej, w czym swój spory udział ma marketing. W tym wpisie przedstawimy zatem źródła informacji marketingowych – ich rodzaje,…
Czytaj dalejNa przestrzeni lat marketingowi guru proponowali różne modele planowania strategicznego, takie jak APIC, SOSTAC, MOST. Są to jednak klasyczne narzędzia, które nie zawsze pozwalają na uwzględnienie nowoczesnych form działalności marketingowej, zwłaszcza tych z obszaru dynamicznie rozwijającego się środowiska cyfrowego. Naprzeciw tej niedoskonałości wyszedł dr Dave Chaffey, który zaproponował model RACE. I to właśnie temu narzędziu przyjrzymy się w dzisiejszym wpisie.
Czytaj dalejNiedawno omawialiśmy na questus BLOG temat badań jakościowych i ilościowych. Zestawiliśmy również te dwa typy badań wypunktowując różnice, zalety i wady. Nastał jednak czas, aby pójść o krok dalej i przyjrzeć się neuromarketingowi. W tym wpisie zdefiniujemy tę dziedzinę i potencjał płynący z możliwości bezpośredniego wglądu w umysł konsumenta. Przyjrzymy się również najpopularniejszym technikom badawczym, przykładom ich zastosowania oraz zaletom i wadom neuromarketingu.
Czytaj dalejJakiś czas temu omawialiśmy macierz BCG, dzięki której można dokonać analizy portfelowej marek, produktów czy jednostek biznesowych w organizacji. Dziś przybliżymy Wam macierz McKinseya (macierz GE), która spełnia podobne zadanie. Omówimy główne cele tej metody i proces przygotowania macierzy. Przedstawimy również wnioski płynące z tego rodzaju analizy oraz główne zalety i ograniczenia tej metody.
Czytaj dalejNiedawno opublikowaliśmy teksty dotyczące badań ilościowych oraz jakościowych i ich zastosowania w marketingu. Warto jednak dla głębszego ich zrozumienia omówić także, czym się od siebie różną, jakie są zalety i wady jednych oraz drugich, jak również, kiedy stosować tzw. „ilościówki”, a kiedy „jakościówki”.
Czytaj dalejW jednym z ostatnich wpisów omawialiśmy badania ilościowe w marketingu. Nastał więc czas, aby przyjrzeć się badaniom jakościowym. Z tego artykułu dowiecie się m.in., czym charakteryzują się badania jakościowe, jakie jakościowe metody badawcze wyróżniamy oraz jakie są zalety i wady poszczególnych technik.
Czytaj dalejW dzisiejszym materiale omówimy badania ilościowe w marketingu. Z artykułu dowiecie się m.in., czym charakteryzują się badania ilościowe w marketingu i na jakie pytania pozwalają one odpowiedzieć. Omówimy również poszczególne metody w zakresie badań ilościowych.
Czytaj dalejW dzisiejszym materiale omówimy orientacje zarządzania marketingowego. Dowiecie się m.in., czym charakteryzują się orientacje: produkcyjna, produktowa, sprzedażowa, marketingowa i marketingu społecznego. Zidentyfikujemy także wady pierwszych koncepcji i odpowiemy na pytanie: dlaczego orientacja marketingu społecznego jest obecnie źródłem sukcesu organizacji?
Czytaj dalejW dzisiejszym materiale omówimy wskaźnik Customer Lifetime Value, czyli życiową wartość klienta. Z wpisu dowiecie się m.in.: dlaczego wskaźnik CLV jest tak ważny i jakie są jego zalety oraz jakie są warunki stosowania Customer Lifetime Value. Pokażemy także, jak wyliczyć CLV ze wzoru.
Czytaj dalejW dzisiejszym materiale przyjrzymy się pojęciu przedsiębiorczości oraz zdefiniujemy osobę określaną mianem przedsiębiorcy. Z tekstu dowiecie się m.in.: jaka jest geneza przedsiębiorczości i co ona oznacza w perspektywie rynkowej oraz czym jest przedsiębiorczość rozumiana jako cecha osobowości. Opowiemy także, kim jest przedsiębiorca i intraprzedsiębiorca.
Czytaj dalej