Tessa West, psycholog Uniwersytetu Nowojorskiego, uważa, że żyjemy w kulturze imperatywu bycia miłymi i bronimy się przed krytyką innych. Potwierdzają to badania, według których, to, czego najbardziej obawiamy się w środowisku pracy to opinia współpracowników. Dlatego rzadko bywamy szczerzy, tymczasem to informacje zwrotne są podstawą naszego rozwoju. Według uczonych, taką sytuację uzdrowić może nie tyle wyrażanie swojego zdania w pracy, co proszenie o nie.
Na czym polega presja oceny?
W przeprowadzonym eksperymencie, osoby współpracujące ze sobą w parach, otrzymały różne komunikaty: jedne, że po wykonaniu zadania otrzymają feedback od drugiej osoby, a pozostałe, że mają udzielić informacji zwrotnej osobie ze swojej pary, nawet bez prośby z ich strony. Okazało się, że ludzie uprzedzeni, że zostaną ocenieni, okupują to silnymi emocjami i stresem.
Przyjmowanie opinii na swój temat jest czymś co nas buduje, wzmacnia i zmienia. Dzięki temu można mówić o jakimkolwiek rozwoju, współpracy oraz organizowaniu się. Często pracownicy oceniani są na podstawie ilościowych wskaźników. Tymczasem managerowie powinni skupić się na bardziej werbalnych formach wyrażania opinii – powód niech stanowi to, że aż 87% pracowników oczekuje wsparcia i ukierunkowania własnego rozwoju.
Czy warto być krytycznym?
Problemem jest z jednej strony obawa przed krytyką, z drugiej – obawa przed krytykowaniem, gdyż we współczesnych organizacjach wykształciła się kultura bycia miłym. Wytwarza to sztuczną i pozbawioną szczerości atmosferę oraz staje się hamulcem rozwoju.
Aby przełamać ten klimat, najlepszym rozwiązaniem wydaje się… proszenie o informacje zwrotne. Osoba prosząca będzie mentalnie gotowa na przyjęcie feedbacku, natomiast osobie go udzielającej, będzie łatwiej być szczerym zamiast miłym.
Na koniec warto zaznaczyć, że tu warto stosować metodę małych kroków, czyli zachęcać do dzielenia się opiniami stopniowo. Tylko dzięki temu między pracownikami a kadrą kierowniczą dojdzie do wyrażania krytycyzmu w sposób właściwy i zdrowy, czyli: szczerze, otwarcie i często. Opiniowanie w środowisku powinno stać się po prostu nawykiem.