Zapraszamy do nowej odsłony questus marketing insights. W tym miesiącu przedstawiamy Wam teksty autorstwa: Deloitte, Sprout Social, Brandingmag, Martech. Przyjemnej lektury!
2025 Digital Media Trends: Social platforms are becoming a dominant force in media and entertainment
China Widener, Jana Arbanas, Doug Van Dyke, Chris Arkenberg, Bree Matheson, Brooke Auxier
Deloitte
Od lat mówi się o poważnych zmianach na rynku mediów, w tym o fragmentaryzacji mediów, rosnącym znaczeniu platform społecznościowych, streamingu, video-on-demand czy treści tworzonej przez samych użytkowników (ang. user-generated-content).
Badania Deloitte wskazują na postępujący proces, potwierdzający wcześniejsze przewidywania. Niemniej, co ciekawe, wciąż użytkownicy, w swej masie, preferują tradycyjną telewizję. Choć, co oczywiste, rośnie znaczenie mediów społecznościowych. Przeciętny użytkownik spędza dziennie ok. 6 godzin na szeroko rozumianą rozrywkę, z czego poświęca:
- 1,4h – materiały TV w formule streaming „na żądanie”
- 1,4h – oglądanie TV na żywo
- 0,9h – treści publikowane w social mediach
- 0,8h – słuchanie muzyki
- 0,6h – materiały tworzone przez innych użytkowników
- 0,6h – gry video
- 0,3h – podcast
Czas i proporcje wykorzystania mediów różnią się między poszczególnymi grupami odbiorców. Młodsze pokolenia, zwłaszcza Gen Z i millenialsi, coraz częściej wybierają treści tworzone przez użytkowników w mediach społecznościowych zamiast tradycyjnych filmów i seriali. Około 56% przedstawicieli Gen Z i 43% millenialsów uważa treści z social mediów za bardziej adekwatne niż tradycyjne media. Jednocześnie już tylko 49% użytkowników posiada obecnie abonament na telewizję kablową lub satelitarną, co oznacza spadek z 63% w ciągu trzech lat. Firmy i studia telewizyjne stoją przed ważnym wyzwaniem – szybciej i pełniej zaadaptować nowe technologie albo bezpowrotnie stracić swoją pozycję.
Best times to post on LinkedIn in 2025
Mary Keutelian
Sprout Social
https://sproutsocial.com/insights/best-times-to-post-on-linkedin/
LinkedIn, z ponad 1 miliardem użytkowników w ponad 200 krajach i jasno sprofilowaną formułą działania, staje się niezwykle wartościowym kanałem komunikacji. Pytanie brzmi: czy potrafimy go właściwie wykorzystać?
Nie jest zaskoczeniem, że najlepszy czas do angażowania użytkowników na LinkedIn pokrywa się z ogólnymi godzinami pracy. Najlepszy czas na publikowanie postów na LinkedIn na stronach firmowych to wtorki, środy i czwartki, zaczynając od 10:00 i trwając odpowiednio od jednej do trzech godzin. Weekendy cechują się niskim poziomem zaangażowania.
Najlepsze godziny do publikowania na LinkedIn to:
- Poniedziałek: 10:00–13:00
- Wtorek: 10:00
- Środa: 10:00–11:00
- Czwartek: 9:00–13:00
- Piątek: 10:00
Godziny te różnią się w zależności od branży, choć nie są to różnice bardzo znaczące. Warto jednak je uwzględnić.
41% of brands using AI for video, up from 18% last year
Mike Pastore
Martech
https://martech.org/41-of-brands-using-ai-for-video-up-from-18-last-year/
Chyba już nikt nie ma wątpliwości, że rewolucja sztucznej inteligencji już się rozpoczęła, a teraz jej intensywność tylko rośnie:
- Obecnie już 41% marek wykorzystuje AI do tworzenia swoich filmów. To ponad dwukrotny wzrost w porównaniu do roku 2024, gdy było to jedynie 18%.
- Ponad 60% użytkowników sztucznej inteligencji wykorzystuje lub planuje wykorzystywać ją do tworzenia napisów, co oznacza wzrost o 572% w porównaniu do 2021 roku.
- Dubbing głosowy (38%) i tłumaczenia językowe (31%) również są szeroko wspierane przez sztuczną inteligencję.
- Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do tworzenia scenariuszy i edycji postprodukcyjnej.
Inne kluczowe wnioski z badania przeprowadzonego przez Wistia wskazują na główne czynniki determinujące poziom zaangażowania użytkowników:
- Filmy krótsze niż 1 minuta utrzymują najwyższe średnie wskaźniki zaangażowania (50%), następnie filmy 1–3 minutowe (46%) i 3–5 minutowe (45%).
- Jednocześnie – co ciekawe – spada zaangażowanie użytkowników w treści oparte na wideo.
- Filmy instruktażowe konsekwentnie osiągają wysokie zaangażowanie: krótkie filmy sięgają 82%, a dłuższe (5–30 minut) utrzymują się na poziomie 58%.
- Wezwania do działania (CTA) w pierwszych kilkunastu sekundach krótkich filmów (poniżej 60 sekund) konwertują prawie 40% widzów.
Jak będzie wyglądała przyszłość wideo w działaniach marketingowych? Czy będą to krótkie, błyskotliwe produkcje tworzone przez AI?
Linguistic Devaluation: Why We Need a New Lexicon for Brand
Kath Pay
Brandingmag
https://www.brandingmag.com/ian-humphris/linguistic-devaluation-why-we-need-a-new-lexicon-for-brand/
Język i to, co mówimy, nie tylko opisują rzeczywistość, ale często ją kształtują. Noblista Robert J. Shiller wskazuje na przykład popularności Bitcoina, który uwypukla wzrost znaczenia technologii, ale także uwidacznia spadającą wiarygodność rządów i potrzebę decentralizacji pieniądza.
Innym przykładem jest rezygnacja z wykorzystania słowa „personel” na rzecz „zasobów ludzkich” (ang. human resources), co wpływa na to, w jaki sposób podchodzimy do zarządzania ludźmi.
W przypadku marketingu, w podobny sposób, semantyka zmieniała znaczenie i podejście do wielu pojęć – w tym do marki. Skutkowało to pojawiającymi się co jakiś czas bańkami giełdowymi.
Marka bowiem może być w różny sposób definiowana i postrzegana:
- Marka jako forma estetyczna – ale przecież to nie tylko logo, czcionki, kolory – coś, co jest jedynie korporacyjnym dodatkiem.
- Marka jako narzędzie reklamy – jakby istniała tylko w kampaniach, uwięziona w dziale marketingu, a nie tam, gdzie powinna być: kształtując strategię biznesową.
- Marka jako „wartość niematerialna” – słowo, które sprawia, że dyrektorzy finansowi drgają jak ożywione zwłoki. Bo jeśli nie ma jej w bilansie, to czy w ogóle istnieje?
Dlatego też warto zmienić język, którego używamy, do opisu i rozumienia marki. Marka bowiem:
- To nie tylko reputacja firmy, ale wartość dodana – dodatkowe odsetki od całego zainwestowanego kapitału.
- To nie wydatki na reklamę, ale potencjał uzyskania wyższej marży i siły cenowej.
- Nie jest powierzchowna, lecz egzystencjalna.