Czas na kolejną odsłonę wiedzowego cyklu na questus BLOG. Dziś omawiamy dla Was ostatni element koncepcji 4P – promocję. Z artykułu dowiecie się między innymi jaka jest rola promocji w strategii marketingowej oraz jak rewolucja digitalowa zmieniła świat reklamy. Na koniec przybliżymy w jaki sposób Coca-Cola wykorzystuje swoją komunikację w celu zbudowania przewagi konkurencyjnej. Inspirującej lektury!
Termin „promocja” od zawsze kojarzy nam się ze zniżką na produkt, atrakcyjnym rabatem czy atrakcyjną, zakupową okazją. W marketingu to jednak znacznie szersze zagadnienie. Obejmuje ono tak zwany „promotional mix”, czyli zestaw narzędzi, które znacznie trafniej możemy określić jako komunikacyjne, aniżeli stricte promocyjne.
W dzisiejszych czasach organizacji nie wystarczy kreowanie samej wartości dla klienta poprzez produkt, jego cenę i odpowiednie miejsce dystrybucji. Firmy muszą ją również zakomunikować, wykorzystując do tego szereg aktywności ze wspomnianego promotional mix.
Przed nadejściem digitalowej rewolucji do podstawowych narzędzi komunikacyjnych należały:
- reklama czyli, wg definicji Philipa Kotlera, każda płatna, bezosobowa forma prezentacji i promocji idei, dóbr lub usług przez określonego nadawcę komunikatu. Jej celem jest poinformowanie odbiorcy o produkcie, przypomnienie mu o nim, odróżnienie marki na tle konkurentów czy też przekonanie klienta do zakupu.
- Następny element – sprzedaż osobista – to z kolei wykorzystanie sprzedawcy do zaprezentowania i zaoferowania produktu, z reguły pojedynczemu odbiorcy. Z uwagi na wyższy koszt takiej formy komunikacji jest ona wykorzystywana głównie w sektorze B2B.
- public relations to natomiast długookresowe działania mające na celu budowanie dobrych relacji z otoczeniem i kreowania pozytywnego wizerunku organizacji. To także zestaw działań uruchamianych na wypadek rozmaitych kryzysów wizerunkowych.
- kolejnym elementem promotional mix jest marketing bezpośredni, czyli forma spersonalizowanej komunikacji z odbiorcą. Jej celem jest budowanie indywidualnej relacji z klientem, m. in. poprzez wysyłkę listów czy katalogów.
- ostatnim elementem jest promocja sprzedaży, czyli działania, mające na celu krótkookresowe pobudzenie sprzedaży produktów, np. poprzez rabaty, kupony czy konkursy.
Przyznajcie, że czegoś brakuje w poniższych narzędziach. Rozwój internetu i marketingu cyfrowego zupełnie zredefiniował dotychczasowe formy komunikacji z odbiorcami, tworząc również zupełnie nowe obszary i narzędzia.
Promocja w czasach digital marketingu
Dziś każdy ze wspomnianych elementów promotional mix uwzględnia elementy digital marketingu. Reklama internetowa obejmuje zarówno statyczne bannery, jak i dynamiczne kreacje, reklamy w wyszukiwarkach czy treści wideo. W ramach Public Relations marki mają możliwość tworzenia wirtualnych biur prasowych i budowania wizerunku wyłącznie przy użyciu internetowych narzędzi.
Ogromną rewolucją dla koncepcji 4P było także powstanie mediów społecznościowych, a wraz z nimi możliwości prowadzenia dwustronnej komunikacji z odbiorcą. Social Media, z Facebookiem na czele udostępniły także szereg nowych narzędzi reklamowych, zapewniających znacznie dokładniejsze targetowanie odbiorców.
Internet otworzył również nowe możliwości spersonalizowanej komunikacji z klientem, z marketing automation na czele. Masowa wysyłka katalogów czy listów ustępuje sprofilowanym mailom, czatom i dostosowanym do odbiorcy komunikatom na stronie www.
Jak widzicie, w dzisiejszych czasach organizacje mają do dyspozycji naprawdę ogromną paletę narzędzi komunikacji z klientem. Wiele z nich integruje online’owe i offline’owe kreacje, tworząc zintegrowane kampanie, docierające do konsumentów w każdym punkcie ich styku z marką.
Coca-Cola jako przykład dobrego wykorzystania promocji
Nie sposób wskazać jednej firmy, której działania komunikacyjne zasługują na szczególne wyróżnienie. Na pewno każdy z Was jest w stanie przywołać telewizyjne reklamy, facebookowe bannery czy kampanie mailingowe, które szczególnie utkwiły Wam w pamięci.
Nas od zawsze zachwycały działania Coca-Coli. Amerykańskie przedsiębiorstwo przez ponad 130 lat swojego istnienia rozpędziła swoją sprzedaż z 9 do blisko 2 miliardów butelek dziennie, a jako znaną markę przywołuje ją 95% konsumentów z całego świata.
Kluczem do sukcesu firmy był nie tylko unikany produkt, ale również, zbieżne z pozycjonowaniem marki, działania komunikacyjne, obejmujące tak znane aktywności, jak:
- charakterystyczną świąteczną ciężarówkę, obwieszczającą nadchodzącą Wigilię,
- kampanię „Podziel się radością” i imiennie nadrukowane butelki napoju,
- automaty „hug me machine” zachęcające do okazywania uczuć drugiej osobie,
- kampanię „share a coke” motywującą do dzielenia się Coca-Colą z innymi.
Mamy nadzieję, że przyswoiliście sporą dawkę marketingowej wiedzy, którą będziecie mogli wykorzystać w Waszych działaniach. To jednak tylko wycinek tego, co mamy Wam do zaoferowania! Sprawdźcie nasze pozostałe artykuły oraz filmy na YouTube aby dowiedzieć się więcej!