W kolejnej odsłonie wywiadów na questus BLOG przepytujemy na okoliczność gościa z Akademii Leona Koźmińskiego – prof. Dariusza Jemielniaka, specjalistę od zarządzania wysokimi technologiami i organizacjami otwartej współpracy. Prelegent niedawnych, XXIII Warsztatów Strategicznych questus academy opowiedział nam m. in. do czego może doprowadzić brak kontroli nad AI i CRISPR, czym jest kulturomika oraz dlaczego Facebook dating jest zaskakującym kierunkiem rozwoju niebieskiego giganta. Inspirującej lektury!
„Exploring Complex Organizations” Barbary Czerniawskiej naprawdę otwiera oczy na to, jak wartościowe są badania jakościowe organizacji. Jednocześnie jest napisana fenomenalnie przystępnym językiem.
Prof. Andrzej K. Koźmiński był promotorem zarówno mojej pracy magisterskiej, jak i doktorskiej, a także wieloletnim mentorem, myślę, że bez Jego wsparcia moja kariera wyglądałaby zupełnie inaczej.
CRISPR jest obecnie wykorzystywany do celowego modyfikowania genomów. Brak kontroli nad technologiami edytowania genów, a także nad rozwojem uczenia maszynowego mogą doprowadzić do zagłady cywilizacji, choć prawdopodobnie szybsze będzie globalne ocieplenie.
Social Network Analysis (SNA), czyli analiza sieci, to sposób badania klastrów i relacji pomiędzy elementami sieci, dający ciekawe nowe informacje na temat ich współdziałania. Z kolei kulturomika to proste, ale fenomenalne narzędzie badania trendów kulturowych na podstawie częstości występowania słów.
Prawdę mówiąc spodziewałem się, że Facebook będzie gruntował swoją pozycję jako sieci społecznościowej, w której każdy kształtuje swoją tożsamość pod kątem bliższych i dalszych znajomych, a nie sieci zawodowej (jak LinkedIn), czy randkowej. Pierwsze testy Facebook dating wskazują jednak, że może to iść w innym kierunku.
Augmented Reality może mocno zamieszać w wielu biznesach, znacznie bardziej, niż choćby Virtual Reality. Jeśli wreszcie uzyskamy skuteczne okulary i dobry data feed dla tej technologii, wiele biznesów będzie musiało się absolutnie zrewolucjonizować.