W dzisiejszym materiale przyjrzymy się pojęciu przedsiębiorczości oraz zdefiniujemy osobę określaną mianem przedsiębiorcy. Z tekstu dowiecie się m.in.: jaka jest geneza przedsiębiorczości i co ona oznacza w perspektywie rynkowej oraz czym jest przedsiębiorczość rozumiana jako cecha osobowości. Opowiemy także, kim jest przedsiębiorca i intraprzedsiębiorca.
Przedsiębiorczość to cecha, która może być omawiana i rozumiana w różnych ujęciach, np. w perspektywie zarządczej, ekonomicznej czy rozwoju osobistego. Nie ulega jednak wątpliwości, że stanowi ona niezwykle ważny wyróżnik w kulturze kapitalizmu. Odznaczają się nią nie tylko sprawnie działający biznesmani, ale coraz częściej poszukiwana jest wśród potencjalnych pracowników. Czym zatem jest i co się z nią wiąże?
Geneza przedsiębiorczości i perspektywa rynkowa
Termin przedsiębiorczość po raz pierwszy pojawił się na przełomie XVIII i XIX wieku. Za jego prekursorów uznaje się A. Smitha, J. B. Saya i J. Schumpetera. Genezy pojęcia można dopatrywać się w rewolucji przemysłowej i rozwoju kapitalizmu. Związane ono było wówczas z wykorzystywaniem potencjału kapitałowego, ludzkiego, technicznego i surowcowego.
Przedsiębiorczość można definiować na różne sposoby. Możemy postrzegać ją jako zysk osiągany w zamian za niepewność i ryzyko czy też jako proces wdrażania zmiany, łączenia wizji lub tworzenia czegoś nowego i wartościowego. Z punktu widzenia funkcjonowania przedsiębiorstw będzie to poszukiwanie innych, bardziej skutecznych działań rynkowych, co z kolei pozwoli na budowanie przewagi konkurencyjnej organizacji.
Przedsiębiorczość jako cecha osobowości
Jako indywidualna cecha osobowości, przedsiębiorczość jest zdolnością dostrzegania potrzeb i doskonalenia pomysłów oraz gotowością do podejmowania ryzyka. Osoba odznaczająca się tą cechą będzie więc potrafiła wykorzystać nadarzające się okazje i możliwości biznesowe. Będzie również charakteryzowała się postawą proaktywną, dużą dozą innowacyjności i zdolnością do dostosowywania się do zmieniających się warunków.
A zatem, przedsiębiorcą będzie ten, kto nie tylko wykorzystuje dostępne zasoby czy rozwiązania, ale przede wszystkim tworzy coś nowego. To osoba inteligentna i nastawiona na innowacyjne, kreatywne rozwiązania.
W klasyfikacji osobowości według Johna L. Hollanda, typ przedsiębiorczy to osoba, która lubi pracować z innymi ludźmi, ale chce przy tym również czerpać osobiste korzyści. Lubi władzę, pieniądze i wpływy. Chętnie przewodzi grupie i ma zdolność przekonywania innych, co umożliwia jej skuteczne komunikowanie celów. Dobrze radzi sobie z planowaniem pracy swojej i innych, jest pewna siebie, władcza i ambitna.
Przedsiębiorca to osoba, która dąży do osiągnięcia zysku. Na tej drodze ważne dla niego są: potrzeba samorealizacji, urzeczywistnianie wizji i niezależność. Taką osobę określilibyśmy mianem „człowieka sukcesu”.
Kim jest intraprzedsiębiorca?
Mianem przedsiębiorcy często określa się osobę prowadzącą własny biznes, co wiąże się z odpowiedzialnością i zyskami finansowymi. Takie ujęcie znajdziemy w wielu aktach prawnych. Jednak coraz częściej organizacje poszukują w potencjalnych pracownikach typu przedsiębiorczego. Mówi się wtedy o tak zwanej intraprzedsiębiorczości, czyli przedsiębiorczości wewnątrz organizacji.
Jest to cecha odznaczająca się umiejętnością dostrzegania i wykorzystywania szans zarówno rynkowych, jak i wewnątrz organizacji. Związana jest zatem z postawą aktywną i twórczą dążącą do maksymalizacji korzyści osiąganych przez przedsiębiorstwo. A zatem, intraprzedsiębiorcą będzie osoba pomysłowa, spostrzegawcza, wykazująca się inicjatywą, dobrze zorganizowana i zdeterminowana. Będzie ona również chętnie podejmowała ryzyko i brała odpowiedzialność za swoją działalność wewnątrz organizacji.
Warto zapamiętać
Podsumowując, z tekstu dowiedzieliśmy się, że:
- Przedsiębiorczość wiąże się z poszukiwaniem możliwości biznesowych i innowacyjnością organizacji.
- Osoba przedsiębiorcza odznacza się kreatywnością, potrzebą tworzenia unikalnych rozwiązań, zdolnością podejmowania ryzyka i odpornością na zmianę.
- Przedsiębiorca to nie tylko osoba prowadząca własny biznes, ale także pracownik posiadający cechy dobrego przedsiębiorcy, czyli intraprzedsiębiorca.
Bibliografia:
- A. Żur, Intraprzedsiębiorczość jako innowacyjna koncepcja zarządzania, Zeszyty Naukowe Akademii Ekonomicznej w Krakowie, nr 730, 2006, https://r.uek.krakow.pl/bitstream/123456789/1499/1/130409430.pdf.
- J. Szymczyk, Kod Hollanda – poznaj typy osobowości zawodowej!, https://poradnikpracownika.pl/-kod-hollanda-poznaj-typy-osobowosci-zawodowej.
- Przedsiębiorca, Encyklopedia Zarządzania, https://mfiles.pl/pl/index.php/Przedsi%C4%99biorca.
- Przedsiębiorczość, Encyklopedia PWN, https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/przedsiebiorczosc;3963281.html.
- Przedsiębiorczość, Encyklopedia Zarządzania, https://mfiles.pl/pl/index.php/Przedsi%C4%99biorczo%C5%9B%C4%87.