Cześć! W ramach kolejnego wiedzowego artykułu na blogu questusa omówimy dla Was trzy zagadnienia, które są pewnego rodzaju fundamentem funkcjonowania organizacji. Dowiecie się między innymi: czym jest wizja, misja i strategia przedsiębiorstwa oraz dlaczego każda firma powinna precyzyjnie je określać. Na koniec pokażemy jaka jest wizja, misja i strategia największych globalnych marek.
Dobrze określona misja, wizja i strategia pozwala określić i zaplanować działania, jakimi będzie zajmowało się dane przedsiębiorstwo. Całość powinna być spójna i dobrze zrozumiała. Czym jednak charakteryzuje się każde z tych pojęć? Już śpieszymy z odpowiedzią.
Czym jest misja?
Zaczniemy od misji. Jest to kierunek rozwoju, w który przedsiębiorstwo będzie starało się dążyć w swoich działaniach. W misji określony jest też ogólny cel i główny powód istnienia firmy. Dobrze skonstruowana misja odpowiada na pytania co chcemy osiągnąć oraz jakie potrzeby będziemy zaspokajać. Warto w niej również określić, czym się wyróżniamy oraz do kogo kierujemy swój produkt lub usługi.
Pablo Cardona i Carlos Rey w książce Zarządzanie poprzez misje, wyróżniają cztery główne kategorie wartości, które mogą pojawiać się podczas precyzowania misji. Są to kategorie:
- Biznesowe, czyli takie, które są nastawione głównie na zysk, takie jak skuteczność, profesjonalizm, osiąganie określonych wyników;
- Racjonalne, związane z jakością relacji i skutecznym kontaktem z klientem;
- Rozwojowe, wyrażające potrzebę nieustannego doskonalenia, innowacyjności i kreatywności;
- Związane z wkładem na rzecz innych poprzez budowanie wizerunku przedsiębiorstwa odpowiedzialnego społecznie i angażowanie się w działania CSR.
Przyjrzyjmy się teraz misjom kilku znanych przedsiębiorstw. Przykładowo Samsung chce „Inspirować świat dzięki (naszym) innowacyjnym technologiom, produktom, wzornictwu, które wzbogaca życie ludzi i przyczynia się do dobrobytu społecznego tworząc nową przyszłość”. Z kolei misją Volvo jest „Tworzenie dobrobytu dzięki rozwiązaniom transportowym”, a Wawel dąży do „tworzenia naturalnych i innowacyjnych słodyczy dostępnych na co dzień”.
Jak powinna wyglądać wizja?
Mówiąc o wizji mamy z kolei na myśli wyobrażenie przyszłości przedsiębiorstwa. Może wyrażać marzenia, które chcemy spełnić lub przedstawiać cel, do którego będzie starało się dążyć. Wizja powinna być z jednej strony ambitna, ale z drugiej też realna do osiągnięcia. Ważne też, żeby była one na tyle elastyczna, aby niektóre jej elementy mogły się zmieniać z biegiem czasu, na przykład pod wpływem zmian w otoczeniu.
Wizja powinna zawierać opis celu z perspektywy czasu. Z wizji zazwyczaj wynika też przyszła sytuacja biznesowa i finansowa, w której przedsiębiorstwo chce się znaleźć.
A jak wygląda tworzenie wizji przedsiębiorstwa w praktyce? Przykładowo LEGO jako wizję wyznacza „bycie pionierami w tworzeniu nowych zabaw, materiałów do zabawy i modeli biznesowych zabawy, wykorzystując przy tym możliwości, jakie daje globalizacja i cyfryzacja.”, z kolei wizją Lenovo jest „tworzenie urządzeń osobistych, które zachęcają więcej osób do zakupu, kultury, do której więcej osób pragnie przynależeć, a także stabilnego przedsiębiorstwa, które cieszy się szacunkiem na całym świecie.”. Innym przykładem może być DHL, którego wizja brzmi „pragniemy być firmą logistyczną, do której ludzie będą wracać – będziemy ich pierwszym wyborem nie tylko dostarczając ich przesyłki, ale również jako pracodawca lub inwestor.”.
Jaka powinna być strategia?
Do omówienia została jeszcze strategia. Przedstawia ona najważniejsze kierunki rozwoju wraz ze sposobami ich realizacji. Powinna jednoznacznie wynikać z misji i wizji określając sposoby osiągnięcia postawionych celów.
Dobrze, jeśli strategia charakteryzuje się ciągłością i systematycznością wykonywanych zadań oraz dynamiką i elastycznością w zależności od zmian w otoczeniu. Dobrze przygotowana strategia wskazuje w którą stronę powinno kierować się przedsiębiorstwo, aby osiągnąć zamierzone cele.
Darmowy e-book: omówienie książki „Business Model Navigator”
Podając przykłady wdrożonych strategii, warto przyjrzeć się chociażby Grupie ORLEN, która określa ją jako „rozwój i zwiększenie produkcji petrochemicznej oraz zaangażowanie w energetykę niskoemisyjną w segmencie downstream, konsekwentny rozwój sprzedaży detalicznej oraz zrównoważony rozwój w obszarze poszukiwań i wydobycia.”. W Procter & Gamble strategia polega na „podnoszeniu każdego dnia jakości życia coraz większej liczby konsumentów – za pomocą drobnych, lecz istotnych kroków.”, z kolei LPP opisuje ją jako „dalszy rozwój pięciu istniejących marek. Koncentrujemy się na zdobywaniu nowych klientów oraz zwiększaniu satysfakcji dotychczasowych.”.
Dobrze stworzona misja, wizja i strategia powinny ze sobą idealnie współgrać i wzajemnie się uzupełniać. Budując je kształtuje się unikalna tożsamość firmy dążąca do stopniowego uzyskiwania pozycji lidera.
Co warto zapamiętać?
Podsumowując, dowiedzieliśmy się, że:
- Dobrze skonstruowana misja, wizja i strategia są niezbędne w prowadzeniu przynoszącego sukcesy przedsiębiorstwa.
- Wiemy też, że misja przedstawia cel istnienia przedsiębiorstwa, wizja – kierunek w jakim zmierzamy, a strategia sposoby osiągnięcia celów.
- Poznaliśmy także przykłady misji, wizji i strategii kilku dużych, globalnych organizacji.