Cytat Dnia
Fundamentem rozwoju jest przełom

Intratne wagary – 8 miliarderów, którzy wybrali biznes zamiast studiów

Edukacja i zaplecze merytoryczne to niewątpliwie jedne z kluczowych determinantów sukcesu. Często możemy spotkać się z opinią, że bez wykształcenia adept biznesu będzie błądzić i bazować głównie na, często niedoskonałej, intuicji. Trzeba jednak przyznać, że istnieją pewne wybitne przypadki stanowiące wyjątki od wspomnianej reguły. Według badania Wealth-X, niemal co trzeci miliarder nie ma nawet stopnia licencjata! Przedstawiamy Wam zatem 8 wagarowiczów – biznesmenów „bez wykształcenia”, którzy odnieśli niebywały sukces zawodowy, a co za tym idzie – również finansowy.

 

  1. Mark Zuckerberg (Facebook)

Źródło: Wikipedia

Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych biznesmenów. Założyciel Facebooka studiował psychologię i informatykę na Harvardzie. Na drugim roku studiów stworzył program CourseMatch, który pomagał w doborze zajęć w oparciu o najczęściej dokonywane wybory. Kolejnym stworzonym podczas studiów przez Zuckerberga programem był FaceMash – prototyp późniejszego Facebooka. Program okazał się tak popularny wśród studentów, że przewyższył możliwości sieci harwardzkiej.

Niedługo później młody informatyk stworzył portal thefacebook.com, po czym w 2004, będąc nadal studentem drugiego roku, porzucił uczelnię, by zająć się rozwojem portalu społecznościowego na pełen etat.

Posiada majątek szacowany na 64 miliardy dolarów.

 

  1. Steve Jobs (Apple)

Źródło: Wikipedia

Założyciel firmy Apple uznawany był z wielu powodów za „wzorcowego” buntownika. Uczęszczał do Reed College w Portland. Rodzice adopcyjni wydawali na jego edukację oszczędności życia, jednak Jobs nie chciał, by płacili wysokie kwoty za jego edukację[1]. Zdecydował się więc porzucić szkołę po zaledwie jednym semestrze i wyjechał praktykować… buddyzm w Indiach.

Po powrocie do USA nakłonił swojego przyjaciela – Steve’a Woźniaka – do założenia wspólnie biznesu. Jobs powszechnie uznawany jest za pioniera rewolucji mikrokomputerów lat 70. i 80. Był także członkiem zarządu w firmie Walt Disney.

Jego majątek w chwili śmierci wynosił 10,2 miliardów dolarów.

 

  1. Bill Gates (Microsoft)

Źródło: farm4.staticflickr.com

Bill Gates swój pierwszy program informatyczny napisał już w wieku 13 lat. W 1973 roku zapisał się na studia w Harvard College, gdzie studiował prawo oraz uczestniczył w zaawansowanych kursach: matematycznym i informatycznym.

Porzucił jednak studia po dwóch latach, by założyć swoją firmę Microsoft. Jego rodzice poparli tę decyzję[2], widząc, jak bardzo ich syn pragnie założyć własny biznes informatyczny. Gates twierdził później, że gdyby pomysł nie wypalił, zawsze mógł wrócić na studia. Obecnie, już od kilkunastu lat jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie.

Posiada majątek szacowany na 98,3 miliardów dolarów.

Warto wspomnieć, że Paul Allen – prawa ręka Billa Gatesa w Microsofcie – również nie posiada zaplecza edukacyjnego. Początkowo studiował na Washington State University, lecz porzucił uniwersytet (w tym samym czasie, co Gates), by poświęcić się rozwojowi Microsoftu.

 

  1. Michael Dell (Dell)

Źródło: staticflickr.com

Założyciel Dell Technologies od najmłodszych lat interesował się technologią. W wieku siedmiu lat zakupił swój pierwszy kalkulator, a mając 15 lat nabył komputer Apple II, który niedługo później rozłożył na części, by dowiedzieć się, jak działa. Już jako nastolatek inwestował pieniądze z prac dorywczych w akcje i metale szlachetne.

Jego rodzice chcieli, by ten został lekarzem, dlatego Michael Dell zdecydował się rozpocząć studia medyczne na University of Texas. Porzucił jednak edukację po zaledwie roku, kiedy jego dotychczas nieformalnie działający biznes, zaczął przynosić coraz większe dochody.

Posiada majątek szacowany na 23,5 miliardy dolarów.

 

  1. Ted Turner (CNN)

Źródło: farm6.staticflickr.com

Pracował w agencji reklamowej swojego ojca, która została później przekształcona w Turner Broadcasting Company. Firma za czasów „rządów” Teda Turnera wprowadziła na rynek pierwszy telewizyjny kanał informacyjny dostępnego 24 h na dobę – CNN.

Turner początkowo studiował filologię klasyczną. Jego ojciec był tak zdegustowany wyborem syna, że wystosował do niego list:

I am appalled, even horrified, that you have adopted Classics as a major. As a matter of fact, I almost puked on the way home today. (…) I am a practical man, and for the life of me I cannot possibly understand why you should wish to speak Greek (…) I am quite sure that we both will be pleased and delighted when I introduce you to some friend of mine and say, „This is my son. He speaks Greek”.

Później porzucił filologię dla studiowania ekonomii i nie tyle zrezygnował dobrowolnie z edukacji, co został wyrzucony z Brown University za zaproszenie damy do swojego pokoju w akademiku. 😉 W 1989 roku został jednak odznaczony honorowym tytułem licencjata za udział w konferencji National Association of College Broadcasters.

Posiada majątek szacowany na 2,2 miliardy dolarów.

 

  1. Larry Ellison (Oracle)

Źródło: Wikipedia

Jest współzałożycielem oraz prezesem Oracle Corporation – firmy zajmującej się tworzeniem oprogramowania dla przedsiębiorstw, w szczególności baz danych. Największym sukcesem korporacji było wprowadzenie na rynek oprogramowania Linux.

Larry Ellison urodził się jako syn samotnej matki, a wychowała go ciotka. Zanim założył własny biznes pracował nad bazą danych dla CIA – był to jeden z pierwszych projektów mający stworzyć zbiór danych big data.

Ellison porzucał uczelnie aż dwa razy. Początkowo studiował na University of Illinois, jednak zrezygnował ze studiów na drugim roku w wyniku śmierci ciotki. Później podjął studia na University of Chicago, z których również zrezygnował – zaledwie po jednym semestrze.

Posiada majątek szacowany na 61,1 miliardów dolarów.

 

  1. Dave Thomas (Wendy’s)

Źródło: Wikipedia

Założyciel jednej z najbardziej rozpoznawalnych sieci fast foodów – Wendy’s – pracował w różnych restauracjach odkąd skończył 12 lat. W wieku 15 lat zdecydował się ostatecznie porzucić liceum i pracować na pełen etat w Hobby House Restaurant.

W latach 60. Thomas pracował dla KFC nad kilkoma projektami mającymi na celu zwiększenie zysków firmy. Został później dyrektorem regionalnym, co było wartościową praktyką przed rozpoczęciem własnej działalności. Pierwszą restaurację Wendy’s otworzył w 1969 roku. Niedługo później marka Wendy’s stała się fast-foodowym imperium.

W późniejszych latach biznesmen stał się zwolennikiem edukacji i założył Dave Thomas Education Center, które stanowi alternatywę dla państwowego liceum.

W chwili śmierci Dave’a Thomasa jego majątek szacowany był na 99 milionów dolarów.

 

  1. Henry Ford (Ford)

Źródło: Timeinc.net

Warto również wspomnieć o założycielu marki Ford. Mimo że w czasach jego młodości edukacja wyższa nie była aż tak popularna, godnym podziwu wydaje się fakt, że bez jakiejkolwiek wiedzy biznesowej czy inżynieryjnej założył firmę Ford Motor Company. Henry Ford uznawany jest za człowieka, który zrewolucjonizował przemysł produkcji samochodów, wprowadzając jako pierwszy linię montażową.

Zanim jednak tego dokonał, w wieku 16 lat opuścił rodzinną farmę w Detroit i rozpoczął naukę w warsztacie. Natomiast w 1896 roku zbudował swój pierwszy samochód – Ford Quadricycle.

Jego majątek w chwili śmierci wynosił 199 miliardów dolarów (wg współczesnego przelicznika).

Donata Wilczewska

Na podstawie:
[1]  Isaacson, Walter (2011). Steve Jobs. Simon & Schuster.
[2] Gates, Bill (1996). The Road Ahead, s. 19.

Przeczytaj również: