Autor: Robert Kozielski
Nie chcę i nie umiem pracować bez zaangażowania. Mówią, że jestem od pracy uzależniony… i pewnie mają rację. Na początku questus – którego jestem założycielem – miał być przede wszystkim Akredytowanym Centrum Szkoleniowo-Egzaminacyjnym The Chartered Institute of Marketing. Z czasem stał się także społecznością marketerów i miejscem narodzin wielu innowacyjnych projektów.Jestem doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych, profesorem Uniwersytetu Łódzkiego, posiadam tytuł Chartered Marketer, byłem stypendystą Fundacji Fulbrighta, członkiem Marketing Science Institute. Na koncie mam również kilka książek, w tym uznaną za najlepszą książkę ekonomiczną roku 2013 Biznes nowych możliwości. Czterolistna koniczyna – nowy paradygmat biznesu, czy Wskaźniki marketingowe. Obie publikacje zostały wydane także w języku angielskim w Londynie.
Zapraszamy na kolejny przegląd marketingowej i biznesowej blogosfery. W tym miesiącu przedstawiamy Wam teksty autorstwa: Stanford University, BCG, Accenture, Brief.pl oraz Peter Fisk. Przyjemnej wrześniowej lektury! To Make Influencers Seem More Authentic, Just Add #Friends Julia Kane Stanford University Wskaźniki efektywności, w tym index zaangażowania, rosną znacząco, gdy w poście na Instagramie oznaczane są osoby bliskie bądź z kręgu zainteresowań właściciela profilu. Spostrzeżenie…
Czytaj dalejZapraszamy na kolejny przegląd marketingowej i biznesowej blogosfery. W tym miesiącu przedstawiamy Wam teksty autorstwa: Haas School of Business, London Business School, Stanford University oraz McKinsey. Przyjemnej letniej lektury! The Dark Side of Generative AI: Automating Inequality by Design Josh Entsminger, Mark Esposito, Terence Tse, and Aurelie Jean Haas School of Business, University of California Szaleństwo…
Czytaj dalej Wikipedia, największa internetowa encyklopedia, powstała 22 lata temu i stanowi niezwykle popularne źródło informacji dla milionów ludzi na całym świecie. To szczególne przedsięwzięcie znane jest ze swojej ogromnej bazy wiedzy, która obejmuje praktycznie każdy temat, od historii i nauki po kulturę i rozrywkę. W 2021 roku Wikipedia anglojęzyczna i w języku cebuańskim miały ponad 5 mln artykułów, 19 wersji miało ponad milion artykułów, a 44 ponad 100…
Czytaj dalejZapraszamy na kolejny przegląd marketingowej i biznesowej blogosfery. W tym miesiącu przedstawiamy Wam teksty autorstwa: BCG, Accenture, Bain & Company, Wharton School oraz CustomerThink. Przyjemnej wakacyjnej lektury! How CMOs Are Succeeding with Generative AI David Ratajczak, Matthew Kropp, Silvio Palumbo, Nicolas de Bellefonds, Jessica Apotheker, Sarah Willersdorf, and Giorgo Paizanis BCG ChatGPT jak żadna dotychczas nowa technologia…
Czytaj dalejMarketingowy transhumanizm Pandemia COVID, wojna w Ukrainie, katastrofy ekologiczne, jak na przykład ta na Odrze w zeszłym roku, to tylko niektóre przykłady zdarzeń, które winny wywołać u nas refleksję i pozwolić na wyciągnięcie wniosków, a nawet zmianę zachowań. Jak jednak przewidywała już w grudniu 2020 Natalia Hatalska („ Marketing w postcovidowym świecie”) nie wyciągnęliśmy żadnych znaczących lekcji. Wciąż żyjemy zgodnie z tzw. kapitalizmem kwartalnym, a idee slow burn zmieniają naszą…
Czytaj dalejZapraszamy na kolejny przegląd marketingowej i biznesowej blogosfery. Tym razem przedstawiamy Wam teksty z Insead, Harvard Business School, Wharton School, Brief oraz ClickZ. Udanej lektury! Nondisruptive Creation: An Alternative Path to Innovation and Growth? Chan Kim and Renée Mauborgne INSEAD Istnieje przekonanie, że wprowadzanie innowacji poprzez zmiany przełomowe, zakłócanie branż to jedyny sposób gwarantujący rozwój organizacji. Mimo atrakcyjności tego stwierdzenia…
Czytaj dalejZa nami trzecia fala badania „CIMO Standards & Foresights” [1] – pierwszego tego typu badania w Polsce. Uwarunkowania w jakich przyszło funkcjonować polskim marketerom budzą wiele niepewności i ryzyk. Stąd optymizm miesza się obawami, nadzieje z wątpliwościami, a zamierzenia z możliwościami finansowymi. Racjonalizm nieoczywisty w pełnej krasie. Pesymizm teraźniejszości w świetle optymizmu przyszłości „Nowa normalność” [2], która ujawniona została rok temu, zderzyła się pod koniec…
Czytaj dalejPo raz kolejny zapraszamy na przegląd marketingowej i biznesowej blogosfery. Tym razem stawiamy na teksty między innymi z Stanford University, University of Oxford czy McKinsey & Company. Inspirującej lektury! The future of augmented intelligence Andrew Stephen University of Oxford Pojawienie się i rozwój sztucznej inteligencji wywołuje skrajne emocje. Od fascynacji po przerażenie. Wiele prognoz wskazuje jednak na „czarny” scenariusz”. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych…
Czytaj dalejYuval Harari w jednej ze swoich książek kreśli czarny scenariusz, w którym przewiduje, że cywilizacja homo sapiens zniknie za 150 lat i zostanie zastąpiona przez roboty i sztuczną inteligencję. ChatGPT, który wyłonił się na rynku w listopadzie 2022 roku wywołał burzę dyskusji, obaw, ale także i nadziei. Pojawiające się wątpliwości, dostrzegane ryzyka dotyczą głównie dwóch sfer – technologicznej i prawnej. Niemniej ich konsekwencje dotkną praktycznie wszystkich innych, choć korzenie tkwią…
Czytaj dalejPo raz kolejny zapraszamy na przegląd marketingowej i biznesowej blogosfery. Tym razem stawiamy na teksty między innymi z Stanford University, INSEAD czy Brand24. Inspirującej lektury! 7 Insights to Boost Creativity at Work Jenny Luna Stanford University Słowo kreatywność kojarzy się bardziej ze smugami farb i pędzli niż…arkuszami kalkulacyjnymi i pokojami zarządu? W obydwu przypadkach jednak będzie to prawda! Zrozumienie kreatywności i sposobu jej rozwoju w organizacji pozwala pobudzać…
Czytaj dalej