Autor: Robert Kozielski
Nie chcę i nie umiem pracować bez zaangażowania. Mówią, że jestem od pracy uzależniony… i pewnie mają rację. Na początku questus – którego jestem założycielem – miał być przede wszystkim Akredytowanym Centrum Szkoleniowo-Egzaminacyjnym The Chartered Institute of Marketing. Z czasem stał się także społecznością marketerów i miejscem narodzin wielu innowacyjnych projektów.Jestem doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych, profesorem Uniwersytetu Łódzkiego, posiadam tytuł Chartered Marketer, byłem stypendystą Fundacji Fulbrighta, członkiem Marketing Science Institute. Na koncie mam również kilka książek, w tym uznaną za najlepszą książkę ekonomiczną roku 2013 Biznes nowych możliwości. Czterolistna koniczyna – nowy paradygmat biznesu, czy Wskaźniki marketingowe. Obie publikacje zostały wydane także w języku angielskim w Londynie.
Po raz kolejny zapraszamy na przegląd marketingowej i biznesowej blogosfery. Tym razem stawiamy na teksty między innymi z Wharton, Harvard, London Business School czy Accenture. Inspirującej lektury! ChatGPT zdał egzamin na MBA. Co dalej? Angie Basiouny Wharton School Profesor Harton Christian Terwiesch powiedział, że „zakochał się” w ChatGPT po przeczytaniu odpowiedzi na pytanie egzaminacyjne. ChatGPT trafia na pierwsze strony gazet, odkąd został uruchomiony w listopadzie przez OpenAI z San…
Czytaj dalejZapraszamy na przegląd najciekawszych artykułów z polskiej i zagranicznej blogosfery. Co przyniósł nam początek roku w sferze marketingowej? Zapraszamy do lektury! #1 Podróż Nike’a do marketingowej doskonałości Jerome Conlon Branding Strategy Insider Historia Nike urzeka, fascynuje. Budzi także naturalne zainteresowanie i wyzwala ciekawość. Nie ma bowiem wielu przykładów tak spektakularnego sukcesu w tak krótkim czasie. Jak było możliwe to, że Nike w ciągu 10 lat od zmiany formuły działania uzyskiwał wzrost…
Czytaj dalejW listopadzie 2022 odbyła się druga fala badania „CIMO Standards & Foresights” [1] – pierwszego tego typu badania w Polsce, które realizowane jest na grupie profesjonalnych marketerów. Marketerzy ci są Absolwentami bądź Uczestnikami programów CIM. Wyniki badania wskazały na tzw. strategiczną przezorność marketerów CIMO – Chartered Institute of Marketing Officers. Co to oznacza dla marketingu w 2033 roku? Jak się przejawia w sferze działań rynkowych?…
Czytaj dalejRok 2022 rozpoczął się z nadzieją na redukcję wpływu pandemii COVID19 na funkcjonowanie ludzi, firm i rynków. Wybuch wojny na Ukrainie i agresja Rosji zmieniła jednak wszystko. Początkowy szok i niedowierzanie zastępowany był złością i pełnym oddaniem sprawie zaangażowanych Polaków w pomoc uciekającym przed wojną kobietom i dzieciom. Nadchodzące w drugiej połowie roku sygnały o zwycięskich bitwach armii ukraińskiej napawały nadzieją. Jednak w tle pojawiały się kolejne demony związane…
Czytaj dalejRok 2022 przejdzie do historii jako jeden z najczarniejszych okresów. Postpandemiczna rzeczywistość została zastąpiona przez wojnę w Ukrainie oraz wyłaniający się kryzys gospodarczy, który w końcówce roku silnie uderzył w polską gospodarkę. To tworzy nowy krajobraz i kreuje nowe wyzwania z jakimi będą się mierzyć w 2023 marketerzy. Kilkuetapowe badania prowadzone przez The Chartered Institute of Marketing w Londynie wśród ponad 1000 marketerów wskazały, że 7 na 10 (70%) postrzega siebie…
Czytaj dalejAnaliza 50 tysięcy marek pozwoliła na wyselekcjonowanie 50, które rozwijały się 400% szybciej niż pozostałe (Stengel, 2011). Próba odkrycia źródeł ich sukcesu doprowadziła do identyfikacji wspólnego kluczowego czynnika, jakim był fakt, że u podstaw swojego działania firmy te plasowały idee i wartości. Idee te stanowiły kręgosłup i fundament podejmowanych decyzji strategicznych i operacyjnych. Od brandingu percepcyjnego do kulturowego Obecnie w praktyce działania firm wyróżnić można cztery…
Czytaj dalejJak wytłumaczyć fakt, że Apple potrzebował 42 lat, aby osiągnąć wycenę jednego biliona dolarów, a nagle w ciągu 20 tygodni 2020 roku ta wartość została podwojona? Jakie są skutki tego, że handel online w ciągu jedynie 8 tygodni uzyskał w wielu krajach wzrost porównywalny z jego rozwojem we wcześniejszych kilkunastu latach? Co wpłynęło na to, że Tesla w tym samym czasie uzyskała wartość przekraczającą wycenę Toyoty, Volkswagena, Daimlera i Hondy……
Czytaj dalejCykle koniunkturalne, które opisują zmiany gospodarcze od kryzysu, recesji, przez depresję i ożywienie aż po rozkwit, nie mają zastosowania do sytuacji, z którą przyszło nam się mierzyć w roku 2020. Niektóre prognozy mówią nawet o dwuletnim okresie „leczenia ran” i dziesiątkach firm, które niestety będą musiały być zamknięte. Dzisiaj wszyscy jesteśmy przesiąknięci doniesieniami o kolejnych zarażonych i skali rozprzestrzeniania się wirusa. Firmy pod wpływem tych doniesień podejmują nerwowe ruchy,…
Czytaj dalejWielkimi krokami zbliża się 28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wydarzenia, akcji, projektu charytatywnego, który jest ewenementem na skalę nie tylko europejską. Trudno znaleźć przykłady podobnych inicjatyw, które przez tak wiele lat, w tak spektakularny sposób realizowałyby swoją misję. Niemniej jednak, wcale nie przekornie, warto postawić pytanie, czy można było zrobić więcej? Mając bowiem na uwadze różne podejścia do myślenia o marce, jej celach, misji, możemy podjąć próbę…
Czytaj dalejJak pokazują badania Accenture, 62% badanych przez tę firmę menedżerów wyższego szczebla miało problemy ze wskazaniem sposobu w jaki ich firma zarabia pieniądze[1]. Jednocześnie istnieje głębokie przekonanie akademików i praktyków biznesu, że „przewaga konkurencyjna jutra” oparta będzie na zdolności organizacji do tworzenia innowacyjnych modeli biznesowych. Wielu wierzy, że nie produkty, czy nawet procesy czy systemy, ale właśnie innowacyjne model biznesowe będą pozwalały organizacjom zdobywać i utrzymywać przewagę konkurencyjną[2].
Czytaj dalej