Mimo że świat stanął w miejscu w wielu aspektach życia, to jednak nie sposób zapomnieć o nadchodzącym czasie Świąt Wielkanocnych! Niektórzy z nas zapewne podzielą się tradycyjnie jajkiem z rodziną, inni zaś spędzą go z dala od bliskich. Pamiętajmy jednak, że bez względu na to, czy najbliżsi są fizycznie tuż obok, czy kilka, kilkadziesiąt, kilkaset kilometrów dalej, zawsze są przy nas w sensie duchowym. Łączą nas bowiem więzi, których żaden wirus nie jest w stanie zerwać ?

 

Wielkanoc – co jest najważniejsze?

Święta Wielkiej Nocy to dla nas – Polaków – niezwykle ważny czas. Według badania przeprowadzonego przez CBOS w 2018 roku zdecydowana większość z nas uważa ten czas za święto rodzinne (67%). Na drugim miejscu znalazła się odpowiedź definiująca Wielkanoc jako przeżycie religijne (44%), a na trzecim – jako miłą tradycję (43%).

Dla 14% przebadanych jest to również okres, w którym znaleźć można nieco czasu na odpoczynek wynikający głównie z przerwy od pracy (14%). Warto zauważyć również, że te dane pozostają właściwie niezmienne od początku prowadzenia tego typu badań, czyli od 1994 roku.

Spośród Wielkanocnych tradycji kultywowanych w gronie rodziny najpowszechniejszy okazał się zwyczaj święcenia pokarmów oraz dzielenia się jajkiem z najbliższymi – aż 92% respondentów wskazało na ich praktykowanie.

Ważne jest dla nas także składanie życzeń na odległość – 77% społeczeństwa zadeklarowało wysyłanie w tym celu SMS-ów lub wiadomości przez Internet. Niewątpliwie ta forma zastępuje dawniej dużo częściej praktykowany zwyczaj wysyłania pocztą kartek świątecznych.

Postępująca digitalizacja weszła więc również w ten obszar naszego życia, a w tym roku nowe technologie mogą okazać się niezwykle przydatne nie tylko jako forma składania życzeń, ale również spędzania czasu z rodziną.

 

Niechaj się darzy!

W tym miejscu chcieliśmy Wam zatem życzyć całym zespołem questusa przede wszystkim zdrowych Świąt. Mamy nadzieję, że mimo niesprzyjających okoliczności, uda Wam się je spędzić w gronie rodziny – czy to osobiście, czy z wykorzystaniem bogatych możliwości digitalowych. Niechaj ten czas będzie momentem zadumy, refleksji i odpoczynku, a przede wszystkim – niech przyniesie wiele pozytywnych, pełnych radości i nadziei chwil ?

 

   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie nigdzie publikowany. * - pola wymagane

Dodaj komentarz