Przez ostatnie 16 lat z dumą wypuściliśmy w świat 44 grupy absolwentów Programu zaawansowanego akredytowanego przez The Chartered Institute of Marketing (CIM). Wielu z nich osiągnęło później duży sukces zawodowy, bądź to pnąc się po szczeblach korporacyjnej kariery, bądź zakładając własne biznesy. Obecnie kolejne dwie grupy zmierzają do końca Programu CIM. A my tymczasem nie mamy dość szerzenia wiedzy! Już 23 października startujemy z kolejną, 47. już edycją!

 


Program zaawansowany CIM – struktura programu

Program składa się aż z 6 modułów, które dzielą się na ścieżkę strategiczną oraz digitalową. Wielu uczestników decyduje się jednak na wariant łączony, realizując obie specjalizacje oferowane w ramach programu.

 

 

 

 

Marketing & Digital Strategy – o czym dowiecie się na module?

Program CIM otwiera moduł Marketing & Digital Strategy, czyli blok, na którym rozmawiamy o zmianach w środowisku biznesowym i marketingowym, rynkowych wyzwaniach i… oczywiście strategii. Omawiamy wiele przydatnych narzędzi, koncepcji, metod pozwalających wypracować strategię rynkową, marketingową i digitalową na miarę XXI wieku. Ponadto, poruszamy temat współczesnego zarządzania marketingowego i projektowania propozycji wartości dla klienta.

 

Digital Customer Experience – z czego składa się moduł?

Kolejny moduł to Digital Customer Experience, czyli doświadczenia klientów w Internecie. Na moduł składają się trzy zasadnicze części:

  • Zachowania konsumentów w środowisku digitalowym
  • Zarządzanie doświadczeniami klientów
  • Selekcja kanałów digitalowych i content management

 

Resource Management, czyli efektywne wykorzystywanie zasobów

Trzeci moduł stanowi Resource Management, na którym ćwiczymy zarządzanie zasobami w trzech wymiarach

  • Zarządzanie ludźmi
  • Zarządzanie projektami
  • Zarządzanie informacją marketingową i prowadzenie badań

Z kolei na module Innovation in Marketing przybliżamy naszym studentom metody i koncepcje, takie jak design thinking czy lean startup. Rozmawiamy również o kulturze innowacji w organizacji i jej znaczeniu w budowaniu efektywnego biznesu we współczesnym, dysruptywnym świecie.

 

szkolenia marketingowe questus akredytowane cim

 

Managing Brands, czyli wszystko o marce

Przedostatni moduł to Managing Brands, czyli jakże ważny w marketingu branding. W ramach tego bloku uczestnicy zdobywają wiedzę z obszarów:

 

Digital Optimisation – pomiar digital marketingu i nie tylko!

I wreszcie, ostatni moduł to Digital Optimisation, na którym omawiamy sposoby, metody i narzędzia mierzenia działań digitalowych, badamy efektywność kanałów, rozmawiamy o online’owych społecznościach i poprawie współczynnika konwersji.

 

Kto poprowadzi zajęcia w ramach 47. edycji?

Na zajęciach uczestnicy spotkają się wyłącznie z trenerami-praktykami z bogatym zapleczem wiedzowym oraz nie mniej imponującym doświadczeniem marketingowym. Wśród prowadzących zajęcia znajdziemy m.in. następujące osoby:

 

 

Dołącz do studentów CIM!

Jeśli i Ty chcesz zdobyć międzynarodowy certyfikat CIM, nawiązać wartościowe relacje biznesowe i, przede wszystkim, poszerzyć wiedzę i kompetencje, napisz do nas już dziś!

Na Twoje pytania i zgłoszenie na Program CIM czeka:

Ania Muskała
mobile: +48 601 052 704
mail: amuskala@questus.pl

Do zobaczenia 23 października w Warszawie!

 

   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie nigdzie publikowany. * - pola wymagane

Dodaj komentarz